Вихід із Харківських домовленостей з Російською Федерацією стане послідовним політичним рішенням та одним із кроків у процесі деокупації Криму. Так вважає віцепрем’єр, міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

За його словами, Харківські угоди знищували військово-морський потенціал України.

«Україні важливо демонструвати свою послідовну позицію щодо деокупації Криму та Севастополя. Денонсація Харківських угод – це символічний політичний сигнал. Він допоможе привезти ситуацію у відповідність зі здоровим глуздом. Бо є нонсенс: Севастополь і Крим окуповані Росією, а якщо відкрити базу законодавства, то побачимо, що Харківські угоди донині відображаються як чинні. Водночас у Конституції України вже кілька років записано, що не може бути на нашій території іноземних військових баз. До того ж ми скасували договір «Про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією», який укладений у 1997 році», – зазначив Резніков.

На його думку, сьогодні важливо розпочати роботу з дослідження всіх обставин підписання цих домовленостей.

«Зараз важливо, що почалась робота щодо аналізу обставин підписання угод. Адже, за великим рахунком, Чорноморському флоту РФ було делеговано охорону морських рубежів України. Тобто було ухвалене стратегічне рішення – зупинити розвиток ВМС України. Якщо за це притягнуть винних до відповідальності, ми покажемо, що як країна ми налаштовані дуже серйозно», – пояснив віцепрем’єр.

Тим часом у Міністерстві закордонних справ України виступають проти денонсації «Харківських угод». У відомстві впевнені, що за порушення умов домовленостей можна отримати компенсацію від Росії.

Речник МЗС Олег Ніколенко зауважив, що підписаний у 2010 році документ фіксує порушення Росією своїх юридичних зобов’язань на фоні тимчасової окупації Кримського півострова. Дипломат нагадав, що МЗС, ще у 2014 році виступало проти денонсації «Харківських угод», і за сім років війни позиція не змінилася.

Крім того, Ніколенко зазначив, що за розміщення у Криму Чорноморського флоту Росія перед Україною несе й фінансові зобов’язання. А ігнорування взаємних розрахунків створює підстави для боргових позовів.

«Українська сторона проводить системну роботу для відновлення порушених прав України. Повернемося також і до питань реституції, зокрема за договором про ЧФ РФ», – заявив речник МЗС.

Нагадаємо, Харківські угоди були підписані 21 квітня 2010 року президентами України Віктором Януковичем та РФ Дмітрієм Медведєвим. Згідно з документом, базування Чорноморського флоту в Криму продовжувалося на 25 років в обмін на надання Україні знижки на газ. Верховна Рада ратифікувала ці угоди 27 квітня 2010 року. Після окупації Криму Держдума РФ в односторонньому порядку розірвала ці угоди.

11 березня цього року Рада національної безпеки і оборони України доручила СБУ вивчити обставини голосування народних депутатів шостого скликання за «Харківські угоди» та у разі підтвердження ознак державної зради порушити проти них кримінальні справи.

12 березня народні депутати від фракції «Слуга народу» зареєстрували законопроєкт «Про денонсацію Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України».

Богдан Марусяк

Всі Новини ›