Про активні пересування великої кількості військ і техніки останнім часом говорять дуже багато. Формальне пояснення Москви: планове проведення підсумкових перевірок в армійських з’єданнях і підготовка до стратегічних навчань «Захід-2021». Водночас екскомандувач сил США у Європі Бен Ходжес вважає, що в така гра м’язами є викликом для адміністрації Джо Байдена . Начальник українського Генштабу Руслан Хомчак  називає цифри: окрім уже  зосереджених поблизу українського кордону 28 батальйонно-тактичних груп(БТГ), Росія може розгорнути ще 25 БТГ.

За повідомленням української агенції Defence Express, війська Західного та Південного округів провели навчання у Ростовській, Волгоградській областях, Краснодарському краї та в окупованому Криму. До маневрів залучили сухопутні війська та армійську авіацію. Задіяні були також кораблі Чорноморського флоту. На полігонах застосовувалися також ракетні комплекси «Ісканлер». Навчання розпочалися наприкінці березня і триватимуть кілька тижнів.

Значно більш масштабними мають стати маневри «Захід 2021», що матимуть статус міжнародних і розгортатимуться головним чином на теренах Білорусі. Зараз триває підготовчий етап, російські генерали відвідують Мінськ для переговорів. З боку РФ ці навчання курує начальник генерального штабу Валерій Герасимов, відомий розробкою доктрини «війни нового покоління», яку російська армія втілює у війні на Донбасі. Доктрина Герасимова передбачає одночасне використання не лише бойового компонента, а й економічні, інформаційні, гуманітарні та інші засоби впливу у міждержавному конфлікті.

Серед завдань, які обговорюють організатори навчань, є створення єдиного(для російської та білоруської армії) учбово-бойового центру спільного підготовки для військово-повтіряних сил та протиповітряної оборони. Такий центр мають розмістити у Західній Білорусі, ближче до кордонів ЄС – у Гродненській області. Москва давно тиснула на Мінськ у питанні розгортання військової авіаційної бази. Лукашенко усіляко відтермінуовував це питання, але тепер, коли політична ситуація в його країні загострилася, він пішов на поступки. Під виглядом навчального центру Росія по суті отримала можливість розміщення у Білорусі винищувачів четвертого покоління Су-30.

Можливо, наслідком навчань «Захід-2021» стане збільшення присутності російських військ у Білорусі. Такі побоювання висловлювали під час проведення аналогічних маневрів у 2019-му, однак ці прогнози не справдилися. Треба розуміти, що перші навчання із назвою «Захід» СРСР проводив іще в 1981-му. Це була найбільша стратегічна операція з часів Другої світової війни. Тоді війська трьох округів радянської армії та збройних сил країн Варшавського відпрацьовували бойові задачі на теренах Білорусі, Балтії і Польщі. Театр воєнних дій був обраний невипадково: це була свого роду акція залякування на тлі акцій «Солідарності» у Польщі.

Ймовірно, Путін успадкував від своїх попередників пристрасть до подібних маневрів, і головною метою «Захід-2021» є демонстрація сили і залякування Заходу та його союзників. В Україні таку демонстрацію сили сприймають серйозно – на днях було ухвалено законопроєкт, який дозволяє призивати до війська резервістів без оголошення мобілізації.

Степан Назаренко

Всі Новини ›