ОБСЄ опублікувало ґрунтовний Звіт про порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні рф та її збройними силами під час триваючої загарбницької війни проти України.

Вперше в історії ОБСЄ механізм було застосовано на запит безпрецедентної кількості  країн-ініціаторів – 46 разом з Україною, що свідчить про визнання міжнародною спільнотою надзвичайної серйозності та масштабності грубих порушень з боку рф.

«Висновки Звіту чітко свідчать, що вчинені росією порушення мають такий масштаб, якого міжнародне співтовариство не бачило в Європі десятиліттями, та що необхідні термінові дії, щоб зупинити державу-агресора. Принципово важливо, що у звіті визнається факт окупації рф окремих районів Донецької та Луганської областей України з 2014 року», – зазачили в МЗС України.

Дипломати розглядають Звіт Московського механізму ОБСЄ як важливий внесок у зусилля міжнародного співтовариства щодо запобігання безкарності та забезпечення справедливості шляхом притягнення до відповідальності всіх замовників і виконавців злочинів російської загарбницької війни проти України, воєнних злочинів, злочинів проти людяності та інших порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини.

«Ми беремо до уваги той факт, що рф відмовилася співпрацювати з Місією експертів, і розглядаємо це, як чітке свідчення визнання повної відповідальності росії за розв’язану нею загарбницьку війну проти України та її наслідки», – розповіли в МЗС.

МЗС України також привертає увагу до висновку Місії про необхідність серйозного міжнародного розслідування на місці розстрілів великої кількості мирного населення під час окупації росією селищ поблизу Києва, зокрема Бучі, що вказує на воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені російськими військами.

Звіт на майже 100 сторінках містить вагомі докази величезної кількості звірств, скоєних Росією в Україні. Як підсумок, наголошується, що «Місія виявила чіткі закономірності порушень МГП російськими збройними силами з багатьох досліджуваних питань. Особливо це стосується ведення ними бойових дій. Неможливо, щоб стільки мирних жителів було вбито і поранено та багато цивільних об’єктів, включаючи будинки, лікарні, культурна власність, школи, багатоповерхові житлові будинки, адміністративні будівлі, пенітенціарні установи, відділки поліції, водопровідні станції та системи електропостачання були пошкоджені або знищені, якби росія виконувала свої зобов’язання з МГП щодо відмінності, пропорційності та запобіжних заходів ведення бойових дій в Україні. Кричущим прикладом порушень є ведення облоги Маріуполя».

Задокументована у звіті інформація може використовуватися національними, регіональними або міжнародним судам чи трибуналами, які мають або матимуть у майбутньому відповідну юрисдикцію щодо воєнних злочинів рф та її нинішнього керівництва.

Наталя Толуб

Всі Новини ›