Президент України Володимир Зеленський учетверте ініціював проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму, який мав гарантувати Україні безпеку після відмови від ядерного арсеналу.

Про це глава держави заявив на Мюнхенській конференції з безпеки.

«За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Тієї зброї у нас немає, безпеки теж немає. Немає і частини території нашої держави, а головне – немає мільйонів наших громадян… Я як президент уперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я робимо це востаннє», – сказав Зеленський.

Якщо консультації не відбудуться або за їхніми результатами не будуть ухвалені конкретні рішення щодо гарантій безпеки для України, то Київ матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів.

Президент України наголосив, що держава має право вимагати світ перейти від політики умиротворення на забезпечення гарантій безпеки та миру.

Глава держави також звернувся до європейських країн і учасників НАТО із закликом надавати Україні озброєння не як «благодійну допомогу», а як вклад у безпеку всієї Європи, тому що саме Україна вже вісім років є тим щитом, який захищає інші держави від російської агресії.

«Ми цінуємо будь-яку допомогу, але всі мають розуміти – це не благодійні внески, про які Україна має просити чи нагадувати. Не благородні жести, за які Україна має низько вклонятися. Це ваш внесок у безпеку Європи та світу, де Україна вісім років є надійним щитом. І вісім років стримує одну з найбільших армій світу. Яка стоїть уздовж нашого кордону, а не кордонів країн ЄС», – зауважив Зеленський.

Він також додав, що сьогодні архітектура світової безпеки крихка і потребує оновлення. Правила, про які світ домовився десятки років тому, більше не працюють, вони не встигають за новими загрозами.

Богдан Марусяк

Подібні новини

Всі Новини ›