Служба зовнішньої розвідки Росії закуповує спеціальне програмне забезпечення для моніторингу та інформаційного впливу в соцмережах. Російська Федерація володіє потужними силами психологічних операцій (ПсО). Вони складаються з декількох компонентів:

  • сили та засоби ПсО військових формувань;
  • сили та засоби ПсО спецслужб;
  • цивільні державні структури, які залучені до проведення інформаційних операцій;
  • цивільні недержавні структури (підконтрольні уряду), які залучені до проведення інформаційних операцій;
  • релігійні організації, які залучені до проведення інформаційних операцій.

Український мілітарний портал проаналізував російські сили. Зокрема, до оперативно-тактичної ланки частин ПсО належать окремі загони психологічних операцій (ОЗПсО).

Загалом, в Росії існує чотири загони ПсО:

  • ОЗПсО Західного військового округу (в/ч 03126) Сертолово-2, Ленінградська обл.
  • ОЗПсО Центрального військового округу (в/ч 03138) Єкатеринбург.
  • ОЗПсО Південного військового округу (в/ч 03128) Ростов-на-Дону.
  • ОЗПсО Східного військового округу (в/ч 03134) Хабаровськ.

Кожний з них має регіональну спеціалізацію і виконує завдання в інтересах свого військового округу. Наприклад, загін у Хабаровську працює в напрямку Китаю та Азії. Загін комплектується військовослужбовцями зі знанням східних мов, країнознавцями східних країн тощо.

Російські загони психологічних операцій мають на озброєнні мобільні та стаціонарні поліграфічно-видавничі комплекси та звукомовні станції. В українських джерелах згадуються 324 загін ПсО в/ч 35571 м. Калінінград та загін ПсО в/ч 03132 м. Чита.

Сучасна структура частин психологічних операцій РФ

Детальна інформація щодо структури частин психологічних операцій російської армії відсутня. Ймовірніше всього, загальне управління частинами ПсО здійснює військова частина 54777 (знаходиться у Москві). Це припущення підтверджується тим, що саме цей номер в/ч мало Управління спецпропаганди Головного політичного управління радянської армії в 70-80 роках. Росіяни навіть не змінили номер військової частини, з цього можна зробити висновок, що саме ця частина залишилась органом управління частинами ПсО.

Приблизно після 2010-2012 років, частини ПсО були виведені з воєнної розвідки. За непідтвердженою інформацією орган управління силами та засобами ПсО (в/ч 54777) тепер входить до складу Головного оперативного управління Генерального штабу збройних сил РФ.

Так за однією з версій, зараз  ця частина має назву Центр інформаційного протиборства та оперативного маскування (за іншою – Управління інформаційного протиборства). Є і третя версія, згідно якої управління інформаційного протиборства виконують задачі у зоні відповідальності військового округу.

Центри зарубіжної військової інформації та комунікації

Центри зарубіжної військової інформації і комунікації (ЦЗВІіК) – це підрозділи, що займались аналізом відкритих джерел інформації. Вона стосувалася військового потенціалу іноземних армій,  військово-політичної обстановки у певній країні (за регіональним напрямком). А також тут оцінювали морально психологічний стан армії та цивільного населення цих країн.

На сьогодні немає достовірного підтвердження їхнього місця в структурі частин ПсО ЗС РФ. За однією з версій центри ЦЗВІіК були переформовані в окремі загони психологічних операцій. За іншою версією вони залишились у складі Генерального штабу, а окремі загони ПсО підпорядковані цим центрам.

Органи психологічних операцій тактичної ланки

До тактичної ланки належать загони ПсО (не плутати з окремими загонами), окремих розвідувальних бригад. Ці загони не мають свого номеру в/ч. Такі бригади були сформовані у кожному з чотирьох військових округів, а також на Чорноморському флоті. Цікавою розвідувальна бригада є тим, що поєднує у собі декілька підрозділів розвідки, які діють в інтересах округу:

  • розвідувальний батальйон;
  • загін спеціального призначення;
  • батальйон радіоелектронної розвідки та боротьби;
  • рота безпілотних авіаційних комплексів;
  • загін психологічних операцій;
  • підрозділи забезпечення.

 Озброєння частин психологічних операцій РФ

Озброєння окремих російських загонів ПсО допомагає виконувати завдання спільно з бойовими підрозділами, безпосередньо в зоні проведення бойових дій. Зокрема, до основного озброєння таких загонів ПсО належать звукомовні станції, які застосовуються для звукового впливу на особовий склад противника, імітації руху техніки, звуків бою тощо.

Застосування ЗС-88 у Сирії:

Солдати ЗСУ, розвертайте наступ на Київ. Поки Київ не знищив вас!

 До комплексів радіоелектронної боротьби можна віднести «Леер-2» та «Леер-3». Вони стоять на озброєнні підрозділів радіоелектронної боротьби, але можуть використовуватись в інтересах загонів психологічних операцій.

«Леер-3» – це комплекс, що імітує роботу базової станції мобільного зв’язку. Відповідно всі мобільні телефони, що знаходяться поблизу станції автоматично підключаються до неї. Це дає змогу в автоматичному режимі визначати координати груп абонентів (окремих абонентів), та автоматично передавати координати своїй артилерії для нанесення удару.

У якості ретранслятора комплекс «Леер-3» використовує безпілотний літальний апарат Орлан-10, яких входить до його складу.

Для вирішення завдань психологічного впливу на противника, комплекс може відправляти текстові повідомлення групі абонентів противника (або окремим абонентам).  Наприклад, українські військові на Донбасі отримали такі смс: «Солдати ЗСУ, розвертайте наступ на Київ. Поки Київ не знищив вас!»

Отже, підрозділи психологічних операцій російської армії, разом з силами спеціальних операцій та спецслужбами – є основним інструментом військової агресії Росії, що ведеться у формі «гібридної війни».

Україна для протидії інформаційно-психологічному впливу відповідних підрозділів російської армії, повинна посилити роботу щодо збору інформації про структуру, склад, технічні можливості, форми і методи роботи російських частин ПсО.

 

Наталя Толуб

Всі Новини ›