Удар росіян по Запорізькій атомній електростанції викличе відповідь військових сил країн НАТО, оскільки витік радіації загрожуватиме населенню країн-членів Альянсу.

Таку думку висловив член Палати представників від штату Іллінойс Адам Кінзінгер.

«Це навіть не обговорюється. Будь-який витік уб’є людей у країнах НАТО. Це автоматично стаття 5», – сказав він.

Таку ж думку висловив і британський депутат, голова спецкомітету з оборони в Палаті громад Сполученого Королівства Тобіас Еллвуд.

«Будь-яке навмисне пошкодження, що спричинить потенційний витік радіації на українському ядерному реакторі, буде порушенням статті 5 НАТО», – написав він у Twitter.

Про те, що Росія може влаштувати провокації на захопленій ЗАЕС, яка перебуває під контролем російської армії з 4 березня, неодноразово повідомляли й українські, й західні спецслужби.

Окупанти використовують найбільшу атомну електростанцію в Європі для прикриття своєї військової техніки, а також для тиску на Україну та світ, погрожуючи ядерною катастрофою.

На території ЗАЕС російські війська облаштували вогневі позиції й обстрілюють звідти українські міста.

Нещодавно в мережі з’явилося відео, на якому зафіксовано російську військову техніку з символом Z в одному з машинних залів електростанції, приблизно за 130 метрів від реактора.

Крім того, росіяни вже не раз обстрілювали територію самої АЕС і навіть пошкодили низку об’єктів. Влада України звернулася про допомогу у вирішенні конфлікту до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

14 серпня Євросоюз та більш як 40 країн світу зробили спільну заяву, у якій закликали Російську Федерацію негайно вивести свої війська та свій персонал із Запорізької атомної електростанції.

Днями РФ відхилила вимогу генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша про негайну демілітаризацію зони навколо ЗАЕС і виведення звідти всіх російських військ.

Водночас 19 серпня пресслужба Єлисейського палацу поінформувала, що питання безпеки на Запорізькій АЕС було обговорене під час телефонної розмови президента Франції Еммануеля Макрона з президентом РФ Владіміром Путіним. Очільник Кремля погодився допустити на ЗАЕС делегацію МАГАТЕ.

Нагадаємо, що за статтею 5, у разі, якщо будь-яка з держав, що є членами НАТО, стає жертвою збройного нападу, усі інші без винятку члени Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападом на них усіх і вживатимуть заходів, які вважатимуть за доцільне, щоб допомогти члену Альянсу, що зазнав нападу.

Богдан Марусяк

Всі Новини ›