На засіданні Ради національної безпеки і оборони України було ухвалено рішення розглянути  питання допомоги Молдові з постачаннями газу.

Про це повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов.

«Ми ухвалили рішення доручити Кабінету Міністрів це питання розглянути. Ми розуміємо, що таку допомогу Республіці Молдова ми найближчим часом можемо надати», – сказав Данілов.

За його словами, з таким проханням до українського уряду звернулася прем’єр Молдови Наталія Гаврилиця.

«Прем’єр-міністр України отримав листа від своєї колеги з проханням допомогти газом, щоб уникнути складної ситуації, що склалася з урахуванням того шантажу, який наразі там робить «Газпром», – пояснив секретар РНБО. Він додав, що газ постачатимуть у борг, не за гроші, а пізніше Молдова поставлений ресурс поверне.

22 жовтня уряд Молдови оголосив про запровадження на 30 днів режиму надзвичайного стану через критичну ситуацію у сфері енергетики.

Крім того, на засіданні РНБО розглянули питання про постачання газу до Європи. Врахувавши складну ситуацію на газовому ринку ЄС, Київ заявив, що готовий прокачувати додатково 55 мільярдів кубів газу до ЄС понад ті 40 мільярдів кубів, які має качати «Газпром» відповідно до транзитного контракту. Також Україна допоможе Молдові певним обсягом газу.

Як заявив Президент України Володимир Зеленський у коментарі виданню Bloomberg, на прокачування всього додаткового обсягу газу пропонуються спеціальні умови.

«Україна пропонує цю додаткову потужність усім потенційним транзитним країнам… Ми хотіли б бачити європейські компанії клієнтами, але для «Газпрому» також є додаткові потужності. І зі знижкою порівняно з поточним транзитним тарифом, я можу припустити, що ця знижка становитиме 50%», – сказав Зеленський.

Він додав, що Україна обговорює пропозицію стосовно транзиту газу з Берліном та Брюсселем.

Водночас у письмовому коментарі агентству AFP Президент України звинуватив Російську Федерацію в організації газової кризи в Європі, закликавши Європейський Союз скоординувати свою відповідь з Україною.

За словами Зеленського, РФ відмовляється збільшувати своє постачання, підтримує дефіцит і зростання цін на газ для того, щоб домогтися введення в експлуатацію нового газопроводу «Північний потік-2», який з’єднує Німеччину з Росією.

Богдан Марусяк

Подібні новини

Всі Новини ›