Український проєкт Nord Art Ukraine 2021 – це 22 українських художників, скульпторів, мистецьких союзів, які представили свої творчі надбання на одній з найбільших європейських щорічних виставок сучасного мистецтва – Nord Art у Бюдельсдорфі. Україна стала не просто учасницею виставки. У 2021 році саме у якості фокус-країни з темою «Кордони реальності» наша експозиція розмістилася у центральному павільйоні на 2000 квадратних метрах.

Виставка проходить з 5 червня по 11 жовтня 2021 року. У цій масштабній культурній події беруть участь понад 200 художників із 40 країн світу, роботи яких отримали схвальні відгуки авторитетних експертів.

Наприкінці 2019 року Україна була оголошена центральною країною Nord Art-2020. Проте у 2020 році запланований захід був вимушено скасований через ризики, пов’язані з Covid-19, – вперше за всю історію міжнародного проєкту, започаткованого у 1999 році.

Незважаючи на складнощі з прогнозуванням майбутнього та пошуком коштів на перевезення робіт українських митців, організатори NordArt оголосили про підготовку до експозиції 2021 року. Назва української експозиції: «Кордони реальності» відбиває сутність представленої експозиції та зусилля, докладені організаційною групою для того, аби проект відбувся. Кожен український арт-об’єкт на виставці є втіленням особистого сприйняття художника та несе окремий емоційний контекст.

Як сприйняли українські роботи?

Culture UkraineПодивитися на українське мистецтво заходила велика кількість професійних колекціонерів та поціновувачів мистецтва «зі стажем», які навряд чи приїхали б в Україну спеціально з метою подивитися на сучасне мистецтво.

Дарина Момот, кураторка NordArt Ukraine зазначила: «Україна лише починає входити у процес взаємодії мистецького середовища, арт-менеджменту, креативного менеджменту з державою та бізнесом. Ми напрацьовуємо інструменти і шляхи, цієї взаємодії. Активний арт-менеджмент вже навчився співпрацювати з тими небагатьма державними інституціями, які дійсно підтримують культурні процеси, з урахуванням всіх тих складнощів, які створює для процесу наявне законодавство. Це дуже незручний та затягнутий у часі багаторівневий процес залучення грошей, який відчутно гальмує розвиток культурних процесів».

За організацією будь-якої виставки стоїть величезний обсяг роботи. Команда Nord Art Ukraine розповіла Promote Ukraine  про неприємну тему – відсутність фактичної підтримки культурних подій як в українському медіапросторі, так і з боку державних інституцій та бізнесу.

Олександр Цегольник, комісар проєкту: «Протягом майже дворічної підготовки проєкту, ми зіткнулися як з повним ігноруванням запитів від державних інституцій, на які проєкт або не отримував жодної відповіді, або отримував відповідь, що питання не стосується загальної діяльності інституції».

Щодо бізнес-середовища. Майже всі великі бізнеси, до яких зверталась команда українського Nord Art, відповідали, що оскільки події відбуваються не в Україні, це не дуже їм цікаво. Інший варіант відповіді був не кращим: «На цей рік, нажаль, видатки на підтримку сторонніх проєктів не закладені».

Активність культурного життя, розвиток креативного та мистецького середовища свідчить про успішність та сталий розвиток держави. Потрібно визнати, що культурний менеджмент в Україні поступово зростає та зростає взаємодія з ним. Але у порівнянні з Європою, де ці процеси існують сторіччями, Україна лише починає цей свій шлях.

Починає ось так – з поодиноких власних презентацій та приватних ініціатив окремих тандемів чи груп менеджерів і кураторів, які співпрацюють в якихось колабораціях (як внутрішніх, так і зовнішніх). Так, як і був створений та реалізований проєкт масштабу Nord Art Ukraine. Але динаміка цього руху доки що, занадто повільна. Чекаємо на позитивні зміни.

 

Наталя Толуб

 

Подібні новини

Всі Новини ›