20-річна Людмила, студентка Харківського вишу, уже три місяці не може потрапити на підконтрольну територію України. Дівчині потрібно скласти державні іспити та ЗНО, щоб продовжити навчання на магістратурі. Студентка має дозвіл Командуючого ООС та запрошення від навчального закладу, однак незаконні збройні формування нікого не випускають та не впускають. Фото дівчини ми не публікуємо з міркувань її безпеки. Оскільки її публікація може призвести до арешту українки на окупованій території.

«Тут «влада» не йде ні на які поступки. Навіть хворі не можуть виїхати на лікування, як у гетто. Їм треба робити операції, а їх не пускають! Пояснюють, що триває карантин», – розповіла дівчина Правозахисній групі «СІЧ».

Тим не менше, на територію РФ шлях повністю відкритий. «Через Росію мешканці окупованої Донеччини можуть потрапити в Україну, – каже українка. – Але коштує така «послуга» щонайменше 400 доларів і надто ризикована».

У той же час контрольно-пропускні пункти на Луганщини уже працюють на повну. Щодня лінію розмежування через КПВВ «Станиця Луганська» перетинає близько двох сотень людей.

«Я не можу виїхати навіть через Луганську область, бо треба отримати на це дозвіл, а потім пройти ще 14 днів самоізоляції. У нас дозволи можна отримати лише за гроші», – скаржиться дівчина.

Людмила зверталася до міжнародних організацій і до офіційних органів українських влади, але ті лише розводять руками. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України висловило занепокоєння ситуацією, що склалася в Донецькій області, де окупаційна адміністрація позбавила громадян можливості отримати якісну медичну допомогу та освіту. Це порушує усі норми міжнародного гуманітарного права.

«Це є прямим порушенням міжнародного права, адже окупаційна влада повинна у співпраці з української органами влади сприяти належному отриманню освіти. Про це говорить ст. 50 Четвертої Женевської Конвенції, – коментує Юлія Полєхіна, юристка Громадської Приймальні УГСПЛ на базі ПГ «СІЧ».

Також міжнародне право забороняє будь-яку дискримінацію внутрішньо переміщених осіб, які користуються тими ж правами та свободами, як й інші громадяни країни.  У свою чергу, Україна повинна докласти максимальних зусиль, аби захистити мешканців непідконтрольних територій. Практика Європейського Суду з прав людини свідчить, що навіть окупація територій, не звільняє державу від відповідальності.

Враховуючи ситуацію, яка склалася на Донеччині, адміністрація Харківського вузу пішла назустріч студентці та дозволила Інні скласти державні іспити дистанційно. Однак, на ЗНО дівчині все одно потрібно бути присутньою в Харкові. Інакше вона втратить цілий рік навчання і буде змушена знову вступати на 4 курс.

 Окупанти не пускають навіть на похорони

Сьогодні непідконтрольна сторона в Донецькій області відмовляється здійснювати пропуск громадян, посилаючись на карантинні заходи. Про це повідомив Юрій Лисюк, начальник управління організації прикордонного контролю Адміністрації Держприкордонслужби.

«Від 10 червня, за рішенням командувача ООС, два КПВВ було відкрито – це «Станиця Луганська» в Луганській області і «Мар’їнка» в Донецькій області. За цей період із КПВВ «Мар’їнка» суміжна сторона пропустила 26 осіб (від початку карантину). А з КПВВ «Станиця Луганська» – 644 особи», – сказав він.

Лисюк зауважив, що в «Станиці Луганській» визначено два дні для пропуску громадян – середа і субота, причому пропуск здійснюється за узгодженими списками. «Якщо у цих списках громадян немає, то навіть з гуманітарною метою – на похорони, на лікування, провідати рідних, пропуск не здійснюється», – розповідає Лисюк.

Окупанти фактично заблокували роботу гуманітарних коридорів  підкреслила пресслужба Об`єднаних сил. Зазначається, що на днях чотири жінки залишилися ночувати перед блокпостом окупантів.

«Їм через проблеми соціально-гуманітарного характеру було вкрай важливо потрапити до рідних домівок. Жінки, пояснивши свої причини, сподівалися достукатися до представників збройних формувань РФ. Однак ні благання, ні прохання не дали результату, а на всі аргументи окупанти нахабно посміхалися. Промучившись всю ніч перед блокпостом агресора три громадянки повернулися назад. Ще одну жінку через погане самопочуття довелося евакуювати співробітникам Міжнародного комітету Червоного Хреста», – кажуть у пресслужбі.

 

Ольга Волинська

Наталя Толуб

Всі Новини ›